26 Nisan 2018, Perşembe

AK PARTİ’DEN ALKOL RUHSATINA TEPKİ

9 Haziran 2016, Perşembe 07:02

     


Aliağa Belediye Meclisi’nin Haziran ayı gündeminde yer alan, Yalı Mahallesi’ndeki bir tesisin alkol ruhsatının yenilenmesi konusu tartışmaya neden oldu. AK Parti İlçe Başkanı Yaşar Akbulut, mahalle aralarındaki mekanlara alkol ruhsatı verilmesine karşı oldukları belirterek, MHP’li Belediye Başkanı Serkan Acar ve CHP’li Meclis üyelerini eleştirdi.

Aliağa Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı, Belediye Başkanı Serkan Acar’ın toplantıya katılmaması nedeniyle AK Parti’li Meclis Başkanvekili Zülküf Koçoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda komisyondan gelen raporlar arasında yer alan , “İlçemiz 917 ada, 7 numaralı parselde iki yola cepheli ( Yalı Mah. 19 Mayıs Cad. No:46 ve diğer girişi Yalı Mah. 152 Sok. No:1) Otel ve Lokantanın içkili yer bölgesine ilave edilmesi hususunun oy çokluğu ile uygun bulunmasına ait Çevre ve Sağlık Komisyonu ile İmar Komisyonu Raporlarının görüşülmesi” konusu oylandı. Gündem maddesi, Meclis Başkanvekili Zülküf Koçoğlu’nun oyu eşitlik durumunda 2 oy yerine geçtiği için, AK Parti’li meclis üyelerinin toplam 13 ret oyuyla kabul edilmedi.

“HALKIN AKLIYLA ALAY ETME”

Toplantı sonrası sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir mesaj yayınlayan AK Parti Aliağa İlçe Başkanı Yaşar Akbulut; “Ey Aliağa Belediye Başkanı. Hiç Allah'tan korkunuz yok değil mi? Beyt'ül Mal'dan bahsedeceksiniz, hak, hukuk, haram, helal diyeceksiniz. Evvelki sene CHP ile beraber hareket edip Aliağa'nın merkezinde, mahalle arasında içkili yeri Meclis'ten geçirdiniz. Bugün (07 Haziran 2016) yine Belediye Meclisi’nde CHP ile beraber hareket ettin ama oyun tutmadı değil mi? Yine mahalle arasındaki bir yere içki ruhsatı verecektiniz, olmadı. Ak Meclis Üyeleri yanlışa müsaade etmedi. Bu arada herkesin içki içme özgürlüğü var. Aliağa'da nerelerde içki içilebileceği daha önce alınmış olan kararlarla belli. Eğer yine ihtiyaç var diyorsanız, çocukların örnek alabilecekleri mesafelerden ve mahalle aralarından uzak alanlarda planla. Ey Başkan; Hz. Ömer adaletinden bahsedip, sonra da böyle davranman tamamen algı operasyonudur. Aliağa halkının aklıyla alay etme” diyerek tepkisini dile getirdi.

“MAHALLE ARALARINDA ALKOLLÜ MEKAN OLMAMALI”

Sosyal medya hesabında yayınladığı mesaj ile ilgili detaylı açıklamada bulunan AK Parti İlçe Başkanı Yaşar Akbulut, “Konu Yalı Mahallesi’ndeki bir otele içki ruhsatı verilmesi ile ilgili. Biz geçen yıl da benzer bir şey yaşadık. Bir sendikanın lokali ile ilgili. Burada da yine CHP ile bir araya gelerek buranın alkol ruhsatını onayladılar. Çocukların örnek alabileceği, mahalle aralarında böyle mekanlar olmamalı. Ben bununla ilgili rahatsızlıkları halktan sıklıkla duyuyorum. Yalı Mahallesi’nde de benzer sıkıntılar var. İçki içilmesinden asla rahatsızlık duymuyoruz, bu herkesin özgürlüğü. Ancak bu tip mekanların belirli bir yerde toplanması lazım. Mahalle aralarında olmaması lazım. İnsanların rahatsız olabileceği yerlerde bu tip mekanların olması doğru değil. Ayrıca Belediye Başkanı Serkan Acar’ın toplantıya katılmaması yine bir algı operasyonu peşinde olduğunu gösteriyor. Bu da komik bir durum. Geçen defa da toplantıya katılmayıp protesto ettiler meclisi. Bu çok komik bir durum” diye konuştu.

“KONUYU ÇARPITMANIN ALEMİ YOK”

Akbulut’un sosyal medyadan yayınladığı mesaj üzerine bir açıklama yapan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz ise, malum tesisin zaten yıllardır alkol ruhsatının olduğunu, ancak ruhsatın şirket yerine şahıs üzerine kayıtlı olmasından dolayı bir sıkıntı yaşandığını söyledi. Belediye ekiplerinin bu mekan ile ilgili tutanak tuttuğunu, alkol ruhsatının şirket üzerine olması gerektiğinin söylendiğini, mekan sahiplerinin de ruhsat için yeniden başvurmak zorunda kaldıklarını kaydeden Durmaz; “Bu başvuru üzerine de belediye ekipleri gidip tespitini yapmış, alkol ruhsatı verilmesine yönelik kriterler yerine getirildiği için ruhsat verilmesinin uygun olduğuna dair tutanak tutmuş. Bu tutanağa istinaden de Çevre Komisyonu’nda ve İmar Komisyonu’nda bu konu görüşülmüş. AK Partili komisyon üyelerinin itirazı çerçevesinde her iki komisyon da ruhsata onay vermiş. Kişinin üzerine olan alkol ruhsatı, şirketin üzerine geçirilecek. Yeni bir ruhsat verilmesi söz konusu değil. Bu tür spekülasyonlarla ‘biz çok dindarız’ gibi bir hava yaratmanın, algı yaratmaya çalışmanın anlamı yoktur. Söz konusu yerde zaten uzun yıllardır alkol ruhsatı bulunmaktadır. Alkol ruhsatı sadece şahıs üzerinden şirkete devredilecektir. Zaten kazanılmış hakkı var. Konunun özü budur, bunu çarpıtmanın da bir alemi yoktur” ifadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler