14 ŞUBAT YAZISI DEĞİLDİR!

14 Şubat 2017, Salı

     


Serkan SELİNGİL

14 Şubat Sevgililer Günü…  Kimine göre kapitalizmin kasalarını doldurmak için uydurduğu para harcama günü, kimine göre ise sevgi sözcükleriyle doldurmak ve sevdiği kişiyi mutlu etmek için kutlanılan gün.  Yüzyıllar boyu dünyanın dört bir yanında kutlanan bu gün, asırlar önce kendisini sevgi için feda eden Saint (Aziz) Valentine adına kutlanıyor. Uzun ve romantik bir tarihçesi olan bu günün öyküsü ise şöyle; Milattan önce 4. yüzyılda bir geleneğe göre, her yıl belli bir günde düzenlenen festivalde kura çekerek eşleşen çiftler, gelecek yılın o gününe değin birbirinin sevgilisi olurmuş... Derken, İmparator Cladius, genç sevgililer için düzenlenen bu özel günden rahatsız olmuş, iyi savaşamadıkları gerekçesiyle sevgililerin birlikte olmasını ve evlenmelerini yasaklamış. Ancak Saint Valentine  isimli bir aziz, imparatordan gizlice genç çiftleri evlendirmeye devam etmiş. bir gün imparator, bu durumu anlamış ve azizi idam ettirmiş. İşte, o gün bugündür kendisini başkaları için feda eden Saint Valentine adına, öldüğü gün olan 14 Şubat Sevgililer Günü olarak anılmaya başlanır. Geçen  zaman içerisinde ise 14 Şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gün haline gelmiştir. 1800’lü yıllardan sonra Amerika'da Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur.

Sevgililer Gününü; sevgilisi olanlar ve sevgilisi olmayanlar başlıkları altında ikiye ayırmak mümkün. Sevgilisi olanlar için 14 Şubat, neredeyse bir ay öncesinden sabırsızlıkla beklenen bir mutluluk günüdür. Televizyonda, internette, yazılı ve görsel medyada yayınlanan aşk temalı reklamların yönlendirmesiyle günler öncesinden hediyeler seçilir, gidilecek yer planlanır. Ne giyileceğine karar verilir. Etrafa mutluluk hormonları yayılır, bolca gülücükler saçılır, keyifli iştir yani. Sevgilisi olmayanlar için ise 14 Şubat; Televizyonda, internette, yazılı ve görsel medyada sevgililer günü hatırlatmalarıyla karşı karşıya kalınan;  sokaklarda, alışveriş merkezlerinde, kafelerde neşeli ve mutlu insanları hafif bir kıskançlıkla (ben hafif diye yazıyorum ama  kıskançlık dozajı kişiden kişiye değişiyor) izleyen ‘Sevginin günü mü olurmuş? Kapitalizmin oyunu, tüketim çılgınlığı türü söylemlerle süslenen sevgililerden kadar  yalnızlarında  konuşmakta olduğu fakat sevgilisi olanların aksine  pek de sevgi dolu bakmadıkları bir gündür.

Özel günlere alerjisi olan birisi olabilirsiniz, zaten isteyen bunların hiçbirisini kutlamaz, olur biter. Sevmek, sevilmek, sevilen kişiyle abartmadan samimiyetle hediyeleşmek güzel şeyler tabi. Ancak unutulmaması gereken şey,  sevgi takvimden  seçilen  bir günle kutlanan; hediyeler, kalp şeklindeki çikolatalar, kucak dolusu çiçeklerle süslenen  satın alınmış mutluluklar da değildir.  Zaten bir insanın diğerini tüm içtenliğiyle,  karşılıksız sevmesi en güzel hediye değil midir ? Sevgiyi yüreğinde hissedip,  her zaman sevgiye inanan, sevmekten vazgeçmeyen herkesin  sevgi dolu bir gün geçirmesi dileğiyle..

OKUMALI/ İNSANIZ AYIBI YOK

Aret Vartanyan roman tadında yazdığı kişisel gelişim kitapları ile tanınan bir yazar ve yeni kitabı İnsanız Ayıbı Yok ile yine kendi tarzı ile okurlarına güzel bir kişisel gelişim kitabı sunuyor.
Aret Vartanyan İnsanız Ayıbı Yok kitabı ile bu kez insanların yaptığı hataların normalliğine dikkat çekiyor. İnsanoğlunun hata yapmaya meyilli olduğunu ve bundan utanılacak bir durum olmadığını okurlara anlatmaya çalışıyor.
Hatalardan korkmamamız gerektiğini, bunlar utanç duymanın anlamsız olduğunu, bunları kendi kendimize engel yapmamamız gerektiğini yeni kitabında güzel bir şekilde ele alıyor ve okurlarına hatalara rağmen mutlu bir hayatın sırlarını sunuyor.

İZLEMELİ/ JOHN WICK 2

Emekliye ayrılmış olan John Wick can yoldaşı köpeğiyle sakin bir hayat sürmektedir. Ancak başına gelen kimi olaylar onu bir kez daha suç dünyasına iter. Bu kez bu uğurda Roma sokaklarını arşınlaması gerekecektir...
Başarılı aksiyon filmi John Wick'in devam filmi olacak John Wick 2'nin yönetmen koltuğunda Chad Stahelski oturuyor. Filmin başrolünde yine Keanu Reeves'i izleyeceğiz. Filmin kadrosunda Ruby Rose, Bridget Moynahan, Ian McShane, Peter Stormare, Laurence Fishburne, John Leguizamo ve Common gibi isimler de yer alıyor.

DİNLEMELİ/ YEDİ BÖLGE İKİ GÖLGE

Türk Pop Müziği'nin efsane ismi İlhan Şeşen ve ünlü müzik adamı Ali Osman Erbaşı bir araya gelerek ‘Yedi Bölge & İki Gölge’ isimli albümü müzikseverlerin beğenisine sundu.

 Diğer Yazıları
NE BU ŞİDDET, BU CELÂL? 25 Nisan 2017, Salı
UMUT İNSANDA 18 Nisan 2017, Salı
DEĞİŞEN ZAMAN DÖNÜŞEN İNSAN 11 Nisan 2017, Salı
SOR BAKALIM NİYE TÜKETİYORUZ? 28 Mart 2017, Salı
NEREYE VARACAK BU İŞİN SONU? 21 Mart 2017, Salı
KİM BİLİR? 14 Mart 2017, Salı
'KADIN KADINDIR ÇİÇEK BABANDIR!' 7 Mart 2017, Salı
KALMAK DA GİTMEK DE KAÇ KERE ZORDU? 28 Şubat 2017, Salı
KADER DİYEMEZSİN SEN KENDİN ETTİN 21 Şubat 2017, Salı
14 ŞUBAT YAZISI DEĞİLDİR! 14 Şubat 2017, Salı
KARAR VERMEK MECBUREN 7 Şubat 2017, Salı
DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN 31 Ocak 2017, Salı
İYİ MİDİR İNSAN OLMAK? 24 Ocak 2017, Salı
KAZANMAK MI? KAYBETMEK Mİ? 17 Ocak 2017, Salı
ÖTEKİ KİM? 10 Ocak 2017, Salı
MAZİYE BİR BAKIVER 27 Aralık 2016, Salı
ZOR GÜNLER VE UMUT ÜZERİNE 20 Aralık 2016, Salı
‘KADINLAR İNSANDIR BİZ İNSANOĞLU’ 13 Aralık 2016, Salı
VEFA NEYDİ? 6 Aralık 2016, Salı
NE KADAR MUTLUYUZ? 29 Kasım 2016, Salı
KONUŞUYORUZ DİNLEMEDEN 22 Kasım 2016, Salı
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA 15 Kasım 2016, Salı
OKUMUYORUM,OKUMUYORSUN,OKUMUYORLAR 8 Kasım 2016, Salı
GİT, GİDEBİLİRSEN... 1 Kasım 2016, Salı
‘BAK BEYİM SANA İKİ ÇİFT LAFIM VAR’ 25 Ekim 2016, Salı