23 Şubat 2018, Cuma

HER AYIN ÜÇÜNCÜ HAFTASINDA MÜZELER ÜCRETSİZ OLSUN

1 Haziran 2017, Perşembe

     


Cevat YILDIRIM

Okulların kapanmasına az kaldı. Tatil deyince birçok kişinin aklına deniz ve güneş gelir. Hoş dağ esintisi için çamlık alanlara çıkanlar varsa da kaç aile acaba? Yaz izinlerinde bazı aileler arabasıyla, bazıları turlarla kentleri görmek üzere gezilere gidiyor. Ulaşılan kentlerdeki müzeleri gören yararlanan ne kadar insanımız var diye hep merak etmişimdir.

Ortaokulu doğduğum kasabaya yakın tarihi bir ilçede okudum. Resim öğretmenimiz Mehmet Ali Bey bizi müzeye resim yapmaya götürürdü. Resmini çizdiğimiz dev heykellerin buraya nasıl geldiğini, o heykellerin ne zaman yapıldığını, kim yaptığını öğrenmek isterdim. Öğretmenimiz derdi ki; 

Binlerce yıl önce yaşamış insanların taştan ve topraktan yaptıkları eserlerin saklandığı ve sergilendiği yerlere müze denir. Burada gördüğünüz mermer heykeller, frizler, rölyefler M.Ö üçüncü ve ikinci yüzyıldan kalmıştır. Halk evinin yanında bir de “etnografya” müzesi var. Orayı sonraki yıllarda gördüm. İki yüz elli üç yüz yıl kadar önce kent ve köylerinde yaşamış ataların günlük ev eşyaları, mutfak nesneleri, giyim kuşamları, gelin giysileri, efe elbiseleri rengiyle, deseniyle, oyaları ve genel görünümüyle seyredenleri büyülüyordu. Aradan yıllar geçti. Yurdumuzun değişik yerlerinde açık hava müzelerini, silah müzelerini, mozaik müzelerini, deniz müzesini tabiat eserleri müzesini, ören yerleri gibi birçok ibret alınacak yerleri gördüm. Fakat bu asla yeterli değildir. Vatikan’daki kilise müzeleri her gün sayılamayacak miktarda kişinin gezmesi, gerçekten yeryüzünde öğrenmeye istekli kişilerin varlığı beni mutlu ediyor.

Şimdi oturduğum kasabadaki yerli turlarla geçmiş yıllarda güney bölgesine birkaç kez gezmeye gittim. Seyyahların büyük bir kısmı müze şehrin girişinde otururdu. Şöyle derlerdi. “Buraya taş mı görmeye geldik” Benzer sözleri birkaç defa ayrı turlarda işittim. Acaba insanımızın isteksizliği mi, yoksa onlara verilen eğitimde eksik bir şeyler mi var? İstanbul Topkapı Sarayı Müzesine son günlerde gezen bazı kişiler yalnız Kutsal Emanetleri görmeye gidiyor. Normal bir düşüncedir. Fakat bu insanlara Osmanlı Padişahlarının, zırhlarını, kullandıkları eşyaları, dış ülkelerden getirilen eşya ve hediyeleri, elle meydana getirilen ciltleri, seramik eserleri, kumaş ve diğer nesnelerden imal edilmiş eserleri görmeleri için tanıtımları yeterli mi? Onlara bu konuda açıklama yapılamaz mı?

Müzeler: Geçmişi geleceğe bağlıyan eselerin sergilendiği yerlerdir. Günümüzü daha iyi anlamak için müzeleri ziyaretle bilgimizi, görgümüzü arttırabiliriz. Genç insanlar ve çocuklar yeni eserler ortaya koyabilmeleri için, oyuncak müzelerinden başlayıp, arkeoloji ve diğer müzeleri görebilmelidir. Bunun için okullara, tur sahiplerine, anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Tarihte bilinen ilk müze M.Ö. üç yüzlerde İskenderiye’de açılmış. Avrupa’da Rönesansla birlikte müze düşüncesi geliştiği görülür. 1734 yılında İtalya’nın Roma kentinde Kapitol Kilisesinde antika eseleri sergilemek üzere bir müze meydana getirildi. Paris’teki Luvr Sarayı da 1857 yılında “Luvr Müzesi” adıyla halkın ziyaretine açıldı. Osmanlılarda ilk müze 1846 yılında Ahmet Fethi Paşa’nın gayretiyle silah müzesi olarak açıldı.  Modern sayılabilecek ilk müze ise 1882 yılında Osman Hamdi Bey’in büyük çabasıyla gerçekleştirildi.

Geçmişi tanımak için tarihi kalıntıları görmek gerekir. Su altı müzelerinde deniz dibi canlılarını tanıyabiliriz. İnsanlığın gelişim evrelerini öğrenmek için bize müzeler yol gösterebilir. Kendi ülkemizin tarihini tanımak için müzeleri ziyaret etmeliyiz. Büyüklere müzelerin önemi hakkında yeterli rehberlik yapılmadığını düşünürsek hiç olmazsa gelecek kuşaklara müzelerin önemini anlatmalıyız.

Öğretmenler; konu ile ilgili videolar bulup rehberlik saatlerinde öğrencilere gerekli açıklama yapmak görevi size düşmektedir. Sayın “Kültür Bakanlığımız” her ayın belli günlerinde müze ziyaretleri; öğrencilere, velilere, emeklilere ücretsiz olsun.

Müzeleri tanımak, tanıtmak daha çok kültür, daha çok turist demektir.Yazarın Tüm Yazıları
KIRMIZI ŞERİTLİ MADALYALAR VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ 5 Şubat 2018, Pazartesi
UYGARLIK VE KADIN 5 Aralık 2017, Salı
EYLÜL AYINI SEVMEYEN VAR MI? 14 Eylül 2017, Perşembe
BU VATAN TÜRK MİLLETİNİNDİR 31 Ağustos 2017, Perşembe
ZEYTİNLERE DOKUNMAYIN EFENDİLER 21 Ağustos 2017, Pazartesi
YURDUMUN SINIRLARI NASIL ÇİZİLDİ 24 Temmuz 2017, Pazartesi
DENİZCİLİK BAYRAMI 28 Haziran 2017, Çarşamba
HER AYIN ÜÇÜNCÜ HAFTASINDA MÜZELER ÜCRETSİZ OLSUN 1 Haziran 2017, Perşembe
CUMHURİYETE GİDEN YOLUN BAŞI ONDOKUZ MAYIS 19 Mayıs 2017, Cuma
ANA OLMAK 13 Mayıs 2017, Cumartesi
HERKESİN HIZIRI İLYASI FARKLI 5 Mayıs 2017, Cuma
SEVİLEN AY MAYIS 1 Mayıs 2017, Pazartesi
ÇEŞMELER 29 Mart 2017, Çarşamba
DENİZKIZLARI- DENİZİN KADINLARI 16 Mart 2017, Perşembe
DOKUZLARDAN-ONÜÇLERE 15 Şubat 2017, Çarşamba
SARSILMAK, SALLANMAK, KORKMAK 9 Şubat 2017, Perşembe
TAŞMAK COŞMAK VE KONTROL 1 Şubat 2017, Çarşamba
HER BELDEYE BİR ABDURRAHMAN 10 Ocak 2017, Salı
GİT GEMİ DEMİR ATMA BU LİMANA (2 ) 28 Aralık 2016, Çarşamba
GİT GEMİ DEMİR ATMA BU LİMANA 27 Aralık 2016, Salı
MUSTAFA KEMAL VE ASKERİ İZMİR YOLLARINDA 16 Eylül 2016, Cuma
DUMANLIDAĞI KAZILARI 3 Eylül 2016, Cumartesi
ALİAĞA ÇEVRESİNDE XIX YÜZYIL SONU ARKEOLOJİK KAZILAR 27 Ağustos 2016, Cumartesi
ARAPÇİFTLİĞİ SATILIK 20 Ağustos 2016, Cumartesi
NEMRUT ( KYME ) KAZILARI FOÇA’DAN SORULDU 13 Ağustos 2016, Cumartesi
HUKUK KÖŞESİ 19 Şubat 2016, Cuma